Ukrayna’da bir ilk

Ukrayna’da bir ilk

ABONE OL
Mayıs 13, 2022 12:37
Ukrayna’da bir ilk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kiev’deki bir mahkeme, Vladimir Putin’in Ukrayna’nın işgali emrini vermesinden bu yana ilk savaş suçu davasını görmeye başladı. 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shysimarin 62 yaşındaki Ukraynalı bir sivili öldürmekle suçlanıyor. Savaşta bir dönüm noktası olan yargılamada, bir Rus askeri 62 yaşındaki bir sivili öldürmekle suçlanacak ve dava tüm dünya tarafından merakla takip ediliyor.

Ukrayna başsavcısı tarafından kaydedilen Rusya’ya ait savaş suçlarının sayısı 11 bini aşmış durumda. UNICEF’in bildirdiğine göre, savaşta sadece nisan ayında en az 100 çocuk öldürülmüştü.

Kiev bölge mahkemesine çıkacak olan sanık, şu anda Ukrayna’da tutuklu bulunan Kantemirovskaya tank tümeninin 21 yaşındaki komutanı Vadim Shysimarin.

Bir çavuş olan Shysimarin’in 28 Şubat’ta Chupakhivka köyünde bir sivili öldürdüğü sırada Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumy bölgesinde savaştığı iddia ediliyor.

Rus askeri Shysimarin, askeri araç konvoyunun Ukrayna güçlerinin saldırısına uğramasının ardından sivil bir araca ateş etmekle suçlanıyor. Daha sonra, Ukraynalı savaşçılardan kaçmaya çalışırken diğer dört askerle birlikte arabayı kullananın da o olduğu biliniyor

Savcılara göre Shysimarin, ‘Ukraynalı askerlere ihbar etmesin diye bir sivili öldürmesi’ emredildikten sonra bisiklete binen ve telefonuyla konuşan silahsız adamı vurarak öldürdü.

Suçun, kurbanın evinden ‘düzinelerce metre’ ötede işlendiği ve AK-74 tüfeği kullanılarak işlendiği söyleniyor.

Dava bu hafta bir ceza mahkemesinde açıldı. Ukrayna’nın başsavcısı Iryna Venediktova, salı günü Kiev’deki ofisinden yaptığı açıklamada “O burada, elimizde” demişti.

Tecavüz ve cinayetle suçlanan bir Rus askeri olan Mihail Romanov’un gıyabında yargılanması da dahil olmak üzere iki davanın birkaç gün içinde mahkemede görülmesi muhtemel. Romanov da mart ayında Kiev yakınlarındaki Brovarsky bölgesindeki bir köyde bir eve zorla girmek, bir adamı öldürmek ve ardından karısına defalarca tecavüz ederek “onu ve reşit olmayan çocuğunu şiddet ve silahlarla tehdit etmekle” suçlanıyor.

Duruşma, Kiev için bir başka propaganda zaferi ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurma planı ve onu İsveç’in izleyeceği beklentisi ile Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artıran bir başka diplomatik hamle.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, Rus lidere karşı 2 bin 500 ayrı dava açmaya hazırlanıyor. Venediktova, Putin’e olan savaşını tek başına ve büyük titizlikle yürütüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r