Suudi Prens Uyarı Yaptı

ABONE OL
Aralık 9, 2017 23:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suudi Arabistan Prensi olan Turki Faysal El Suud, Trump’ın Kudüs kentini İsrail’in başkenti şeklinde tanıma ve de Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv kentinden bu kente taşıma ile alakalı kararına çok sert tepki gösterdi.

Bahreyn’de düzenlenen bir güvenlik konferansında konuşan Prens Turki Faysal El Suud, ABD Başkanı Donald Trump’ın kararının radikal gruplar için “oksijen” olacağını söyledi.

Suudi Arabistan Prensi konuşmasında, doğrudan atıfta bulunmadığı bu gruplarla “başa çıkmanın zor olacağı” uyarısında bulundu.

Prens Turki Faysal El Suud, 24 yıl boyunca Suudi Arabistan istihbarat servisini yönetmişti.

Konferensı izleyen BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Körfez ülkelerinde, Trump’ın kararının hem İran’ı hem de El Kaide ve IŞİD gibi cihatçı grupları güçlendireceğinden kaygı duyulduğunu aktardı.

ABD’nin BM Büyükelçisi katılmadı

Bahreyn’deki Manama Diyaloğu Forumu’nda ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Nikki Haley de bir konuşma yapacaktı. Ancak Haley foruma katılmadı.

Haley Cuma günü BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “ABD’nin açık olanbirşeyi tanıyor: Kudüs, İsrail’in başkentidir” demişti.

ABD’nin İsrail ve Filistinliler arasında kalıcı bir barış için çaba harcama taahhüdünü yineleyen Haley, BM’yi “taraflı olmakla” suçlamıştı.

Amerikan Büyükelçisi ayrıca örgütün, “İsrail’e karşı düşmanlık besleyenlerin merkezlerinden biri olduğunu” iddia etmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r