Kerkük Petrolü İle Alakalı İlk İmzaları Attılar

ABONE OL
Kasım 10, 2017 22:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Irak’ın Petrol Bakanı görevindeki Cabbar Laibi, Bağdat ve de Tahran’ın günlük 30 ila 60.000 varil Kerkük petrolünün İran içerisine sevkiyatını ön görmekte bulunan bir prensip anlaşması imzalamış olduğunu açıkladı.

Laibi, “Bu anlaşma, Irak için Kerkük petrolünün pazarlanmasına katkı sağlayacak ve Irak için ekonomik faydalar sunacak. Ayrıca komşu ülkelerle ekonomik ilişkiler pekiştirilecek” dedi.

‘NİHAİ ANLAŞMA KISA SÜRE İÇİNDE İMZALANACAK’

Sputnik’in haberine göre İran’la henüz prensip anlaşması yaptıklarının da altını çizen Laibi, nihai anlaşmanın da kısa süre içinde imzalanacağını vurguladı.

YENİ PROJE HAZIRLIĞINDA TÜRKİYE PLANI

Öte yandan Irak Petrol Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Irak devlet petrol şirketi State Oil Marketing Organization (SOMO) ve İranlı yetkililer tarafından Bağdat’ta imzalanan anlaşma, günde 30-60 bin varil petrolün tankerlerle Kirmanşah’taki sınır kapısına taşınmasını ve burada İranlı şirketler tarafından teslim alınmasını öngörüyor.

Bakanlık, Türkiye, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Suriye gibi komşu ülkelerle ekonomik işbirliğini geliştirmek için yeni petrol projeleri hazırlamayı planladıklarını da belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r