DEAŞ lideri öldürüldü

Başkan Biden detayları açıklamak için kameralar karşısına geçti. Biden’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Binlerce kadın genç kız tutsak edilmiş, insanlar öldürülmüştü. Askerlerimizin cesareti ve başarısı sayesinde aynı zamanda aldığımız önlemler sayesinde sivil ölüm ve yaralanmalar minimuma indirildi.

Kendi askerlerimizi sivil insanların daha zarar görmemesi için karadan operasyon yaptık. Yakalanan teröristler son bir korkaklık göstererek aile üyelerini gözardı ederek kendilerini patlattılar.

ABD güçleri çok başarılı ve cesurca zor operasyonu yürüttü. Askerimiz hala ülkemizin omurgası olmaya devam ediyor. Ülkemizi, Amerikan halkını ve müttefiklerimizi güvenli tutmaya devam ediyor.

Dün çok önemli bir terör liderini etkisiz hale getirdik. Dünyanın her yerindeki teröristlere güçlü mesaj gönderdi; nerede olursanız olun sizi bulacağız. Bir kez daha teşekkür ediyoruz. Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi, Kuzey Suriye’de DEAŞ savaşçılarını barındıran bir hapishaneye yapılan son vahşi saldırıdan sorumluydu ve Ezidilere karşı soykırımın arkasındaydı. Bu korkunç terörist lider artık yok.

Şu anda New York’a hareket etmek durumundayım, teşekkür ederim.”

Başkan Biden soru almadan açıklamalarını sonlandırdı.

Pentagon, öldürülen DEAŞ lideri ile ağustos ayında Afganistan’daki ABD güçlerine yönelik bombalı saldırı arasında doğrudan bir bağlantı kurmazken, sivil ölümlerine ABD güçlerinin değil; DEAŞ’ın neden olduğu “güçlü belirtiler” olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, operasyonun başarılı olduğunu söylemiş, Amerikan tarafından can kaybının olmadığını ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda paylaşılacağını belirtmişti.

ABD, Ekim 2019’da İdlib’te benzer bir operasyonla, DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump Ekim 2019’da yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın eski lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ABD ordusunun düzenlediği operasyon sırasında bir tünelde üzerindeki intihar yeleğini patlatarak intihar ettiğini duyurmuştu.